Aleksander Sowa ***PUNKT BARANA***


Tytuł: Punkt Barana
Autor: Aleksander Sowa
Liczba stron: 306
Rok wydania: 2017
Dziw bierze, że ustawa o policji nie zaczyna się od słów: 
"Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą do grabienia pieniędzy od społeczeństwa z wykorzystaniem wszelkich dostępnych metod, których najbardziej skuteczną jest mandat karny kredytowy."


Wątkiem przewodnim książki jest śledztwo prowadzone przez wydział do spraw zabójstw. Gdy ginie policyjna szycha, ktoś z niewiadomych przyczyn próbuje zatuszować sprawę. W międzyczasie areszt opuszcza Emil Stompor, były policjant. Mężczyzna zaczyna szukać sprawiedliwości na własną rękę. Jak daleko się posunie, by ją uzyskać? I kto popełnił zbrodnie? A to dopiero początek problemów...

Autor nie oszczędza czytelnika. Książka jest mocna - akcja trzyma w napięciu, aż do ostatnich stron. Postacie zostały skonstruowane w taki sposób, że na długo zapadają w pamięć. Szorstki, momentami wulgarny język, perfekcyjnie obrazuje losy bohaterów. Strona za stroną wtapiałam się w fabułę, czując jakbym jakbym sama brała udział w opisywanych wydarzeniach.

Świat policji, która powinna stać na straży sprawiedliwości, często przeplatała się ze światkiem przestępczym i nigdy nie było wiadomo, który z nich był tym dobrym, a który złym. W Punkcie Barana zostały przedstawione polskie realia - korupcja, zakłamania i żądza władzy ludzi, którzy są wysoko postawieni w kraju. Media, które powinny być przede wszystkim obiektywne, jednak tak naprawdę zbyt często stawały się marionetką, za której sznurki pociągają rządzący. 

Najbardziej zainteresował mnie wątek Emila Stompora. Człowieka prawego, którego poczucie wiara w sprawiedliwość zaprowadziła na złą drogę. Wielkie ideę same w sobie nie są złe, jednak zbyt często spotkanie się z rzeczywistością pokazuje nam, że piękne hasła to zazwyczaj czczę gadanie. Że ci, którzy krzyczą o nich najgłośniej są jedynie wilkami w owczej skórze. A ci prawdziwi, żyjący w zgodzie ze sobą po cichu żyją jaką ludzi prawi i sprawiedliwi. Szkoda, że najczęściej oni są skrzywdzeni przez system.

Polecam Punkt Barana osobą, którzy lubią kryminały połączony z sensacją, zabarwiony realizmem i szybką akcją. A co o swojej książce mówi sam autor? Przekonajcie się sami:
Co myślicie o "Punkcie Barana"? Czytaliście, a może macie w planach? 
Dajcie znać w komentarzach ;)Anna Sadowska

Komentarze

Popularne posty