Zbigniew Górniak ***SERCE NR 62***


Tytuł: Serce nr 62
Autor: Zbigniew Górniak
Wydawnictwo: Ronin
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 288Nie każde serce można kupić...


Witold Niemcewicz, jeden z najbogatszych biznesmenów z Polski, ma kłopoty z sercem. Konieczny jest przeszczep, dlatego mężczyzna kontaktuje się z lekarzem z Azji, by ten zorganizował operacje. W międzyczasie Agnieszka Wyrwał, znana aktywistka i dziennikarka, której ów lekarz jest znany z nielegalnego handlu organami, dąży do zdemaskowania nielegalnego interesu Azjaty. 
Jaką cenę zapłaci każdy z bohaterów? 
I co łączy dziennikarkę z milionerem?
O tym przekonacie się sięgając po Serce nr 62.

Książka jest przedstawiona z perspektywy dwojga bohaterów - Agnieszki Wyrwał oraz Witolda Niemcewicza. Autor stworzył dwie, charakterystyczne postacie, których losy nie raz potrafią zaskoczyć czytelnika. 
Zbigniew Górnika stworzył intrygującą książkę sensacyjną, z elementami obyczajowymi. Porusza bardzo ważny temat nielegalnego handlu ludzkimi organami. W Polsce wielu pacjentów często nie doczekuje przeszczepu. Dlatego niektórzy, bardziej majętni, wolą szukać organu na własną rękę, co prowadzi ich do nielegalnych źródeł. Cieszę się, że sięgając po tę książkę prócz fikcji literackiej można dostrzec problem, z którym borykamy się w rzeczywistości. 
Wracając do fabuły, Serce nr 62 to także opowieść o tym jak wiele krzywdy mogą wyrządzić niezagojone rany. Jak buta i brak rozmowy doprowadza do podziałów w relacjach międzyludzkich. Często zapominamy o tym, że jesteśmy tylko ludźmi, którzy popełniają błędy. Że można nas zranić, jednak czasem zwyczajne "przepraszam", może otworzyć drzwi prowadzące do przebaczenia. 

Jeśli chodzi o wątek Niemcewicza - ile można poświęcić, by przedłużyć własne życie? Każdy z nas na swój sposób boi się śmierci, ale czy można robić bilans tego, które życie jest ważniejsze? Autor porusza prawdziwą historię więźniów z Azji, którzy jak zwierzęta hodowani są na rzeź. Obojętnie czy jesteś wierzący czy nie - byłbyś w stanie obarczyć swoje sumienie innym ludzkim życiem, by samemu przeżyć? 

Książkę poleca sam Maciej Siembieda, a i ja od siebie dodam, że jeśli chcesz przeczytać coś, co cię poruszy, wzbudzi wiele sprzecznych emocji, a także zmusi do refleksji - koniecznie przeczytaj 
Serce nr 62.Za egzemplarz dziękuję:

Anna Sadowska

Komentarze

Popularne posty